"Не понеси се мудрошћу. Ни туђом, јер није твоја. Ни својом, јер чим си се понео, значи да је немаш много"

ГОСТОВАЊЕ УЧЕНИКА ИЗ СЛОВЕНИЈЕ

Дана 16.10. у касним вечерњим сатима, у Ваљево су стигли ученици гимназије ,,Jurij Vega” из Идрије. 26 ученика угостило је 26 домаћина из Ваљевске гимназије. Своју четвородневну посету наши гости су провели истражујући различите садржаје Ваљева и Србије уопштено. Уторка 17.10., дан смо започели учењем српског писма, ћирилице. Овај програм је касније био пропраћен шетњом кроз град и упознавањем најразличитијих културних и историјских знаменитости. У организацији ученика из Ваљева, наши гости су се увече опустили уз како карактеристичну српску, тако и словеначку музику. Трећи дан је отпочео обиласком словеначке фабрике Горење. Наш програм у среду је даље био употпуњен одласком у Истраживачку станицу Петница и концертом који су нам припремили ученици Музичке школе Живорад Грбић Ваљево. У четвртак смо заједно отпутовали у Београд. Том приликом наша ученица, Анастасија Ив Вулетић, нас је упознала са лепотама Калемегдана и Београда уопштено. Такође смо имали и јединствену прилику за обилазак музеја Кућа цвећа, где смо се присетили заједничке прошлости. У петак 20.10., у организацији школе, ученици су похађали час ћирилице који је водила професорка Круна Глушац, где су читали и проучавали поезију нашег Матије Бећковића. Тог дана се одржала и конференција за штампу, на којоју су за различите медије говорили директор проф др Војислав Андрић, ученик из Словеније Тадеј Муровец и наша ученица Ленка Живановић. Последња станица ове посете била је у Коњичком клубу Дегурић, где смо се сви заједно дружили и уживали у заједничком ручку. Наше другаре смо испратили у суботу 21.10. Понован сусрет нестрпљиво очекујемо у априлу 2018. године.
Локација на сајту: Почетна Настава Такмичења Математика ГОСТОВАЊЕ УЧЕНИКА ИЗ СЛОВЕНИЈЕ