"Не понеси се мудрошћу. Ни туђом, јер није твоја. Ни својом, јер чим си се понео, значи да је немаш много"

ЗВУЦИ ПРАВОСЛАВЉА

Дана 26. новембра 2019. године, на годишњицу освећења, Ваљевска гимназија је прославила своју прву славу Свети Јован Златоусти. Тим поводом уприличена је свечаност којој је присуствовао велики број гостију.

Чин резања колача и освећења жита извршио је протојереј-ставрофор Стојадин Павловић уз саслуживање свештеника: протонамесника Невена Лукића, протонамесника Слободана Алексића, јереја Далибора Чкојића и ђакона Драгана Станојевића.

Након резања славског колача, у добром расположењу и духовној радости изведен је музичко-сценски наступ који су приредили чланови социолошке секције под руководством професорке социологије Наде Ковачевић и уз подршку професора музике Марка Томића и Николине Нинић.

Програм је почео казивањем Молитве Светом Јовану Златоусту и читањем кратког житија овог светитеља, а у наставку православни звуци дочарани су казивањем „Завештања неба“ Стефана Немање Светом Сави, као и одломака познатог дела Владике Николаја Велимировића „Молитве на језеру“. Публика је уживала у извођењу три музичке нумере: „Гора јечи“, „Ми смо деца неба“ и „Теци, теци, водо жива“, а чули смо и рецитовање песме „Пренос моштију Светог Владике Николаја“.

Посебну лепоту овом заједничком слављу дала је интерпретација познатог дела Аве Јустина „Срна у изгубљеном рају“.

За крај, гимназијско фолклорно друштво показало је традиционалне ритмове и умеће наше игре извођењем „Калајџијског ора“.

Такође, на овогодишњој свечаности установљена је награда „Свети Јован Златоусти“, коју је директор школе Предраг Јевтић, уз присуство великог броја колега, уручио Доротеји Вуковић, ученици IV разреда билингвалног одељења, која је својим изузетним говорништвом дала велики допринос културном животу школе.