"Не понеси се мудрошћу. Ни туђом, јер није твоја. Ни својом, јер чим си се понео, значи да је немаш много"

КЊИЖЕВНИ СУСРЕТИ

Поводом прославе 151. годишњице Ваљевске гимназије и рођендана академика Матије Бећковића, 29. новембра 2021. реализовано је неколико програма. Приређена је изложба школских издања, уприличен је књижевни сусрет са песником Матијом Бећковићем, писцем Радованом Белим Марковићем. Организована је размена литерарних секција Карловачке, Филолошке и Ваљевске гимназије.

Део богате издавачке делатности Ваљевске гимназије изложен је у холу испред свечане сале, а на отварању изложбе учествовали су ученици различитих смерова: Александра Јевтић I-5, Ања Крунић II-5, Софија Ненадовић II-5, Ленка Николић, Катарина Радмиловић III-4, Марија Урошевић III-6, Софија Јаневска IV-1, Вера Петронијевић IV-2, Теодора Митровић IV-3, Милица Ракић IV-5.

Од 2014. године, сваког 29. новембра у Ваљевској гимназији организује се поетски сусрет са акдемиком Матијом Бећковићем, некадашњим учеником Ваљевске гимназије, поводом његовог рођендана. Програм је започео химном Ваљевске гимназије за коју је текст написао Матија Бећковић 2010. године, поводом 140. година школе, а музику је компоновала Људмила Бећковић. Добродошлицу гостима пожелео је Предраг Јевтић, директор школе. Уручио је слављенику Матији Бећковићу поклоне који су подсећање на улазак песника у Галерију великана Ваљевске гимназије, на књижевно вече поводом промоције књиге Мојих 80 и на прошлогогдишњи јубилеј - 150 година Ваљевске гимназије. Изабрана поезија коју је песник казивао и овога пута била је посебно искуство за ученике и све присутне, потврда особене песничке речи и јединственог умећа преношења казаног слушаоцима.

Други део разговора о књижевности чинило је представљање Зборника Ђачких радова о стваралаштву Радована Белог Марковића. Своје слово писцу Радовану Белом Марковићу поклонили су ученици Карловачке, Филолошке и Ваљевске гимназије. Ментори ученика биле су: др Маја Стокин, професорка Карловачке гимназије, Лела Росић, професорка Филолошке, као и др Вера Ваш и мр Милена Милисављевић, професорке Ваљевске гимназије.

Зборник Ђачких радова о стваралаштву Радована Белог Марковића издала је овог новембра Ваљевска гимназија у едицији Зборник. О садржају Зборника, ученичком избору књижевних дела, о важности ученичких округлих столова говориле су уреднице Зборника др Вера Ваш и мр Милена Милисављевић. Објављени су радови учесника Округлог стола одржаног 2017. године, али и текстови који су касније настајали.

У размени литерарних секција учествовали су ученици првог разреда Карловачке гимназије Елена Станковић, Биљана Митрић, Анастасија Васић, Нора Залишевскиј, Лола Овчина и професорке др Маја Стокин и Јелена Рудовић, матуранти Филолошке гимназије Христина Дамјановић, Јована Тара Концулић, Андрија Ратковић и професорка Лела Росић. У име литерарне секције Ваљевске гимназије домаћини су били ученици Мина Кристић I-6, Матија Пантелић и Александра Јевтић I-5, Ања Крунић II-5, Лена Лазић, II-6 и Марија Урошевић. Кроз изложбу школских издања и кроз књижевне сусрете посетиоце је водила Софија Ненадовић II-1.

У организацији и реализацији програма члановима литерарне секције помогли су професори: Вера Ваш, Милена Милисављевић, Слађана Маријанац, Вида Никић, Анђелка Јеремић, Милан Поповић, Жељко Љубичић, Марко Томић уз техничку подршку Немање Андрића.

Више о сусретима можете прочитати на