“Говори тихо. Птице ноћас близу нас певају и мени је жао да чују како у гласу нечијем има суза.”
Десанка Максимовић

ГИМНАЗИЈАЛЦИ ИЗ ВАЉЕВА НАГРАЂЕНИ У ПАРИЗУ

Ученици Ваљевске гимназије Ања Симунић и Вељко Ускоковић награђени су у Француској за најбоље радове на тему о Првом светском рату, а признање им је уручено протеклог викенда на великој свечаности у Градској кући Париза.

Од 13.01.2017. до 16.01.2017. у Паризу су боравили ученица двојезичног одељења Ваљевске гимназије Ања Симунић (III-5) и Вељко Ускоковић (II-3), ученик природно-математичког смера. У њиховој пратњи били су директор школе Др Војислав Андрић и професорке Снежана Урошевић, професорка историје и Биљана Маринковић , професорка француског језика. Путовање у Париз као и претходно које је у септембру 2016. године организовано у Солун са посетом Зејтинлику је организовало удружење ратних војних ветерана „ Андре Мажино“ , чији је председник Адмирал Анри Лакај.

Након повратка из Солуна, ученици су писали састав на француском језику а тема је била „ Моји утисци са путовања у Солун, посебно током комеморације на Зејтинлику“. Састави које су написали Ања и Вељко су оцењени као најбољи и као победници школског такмичења добили су прилику да посете Париз и буду присутни на церемонији доделе награда у Градској кући у Паризу.Такмичење из историје Првог светског рата се традиционално одржало двадесет трећи пут, а први пут су учествовали и ђаци из Србије. На такмичењу учествују основне школе и гимназије из читаве Француске и награде се додељују посебно основним а посебно гимназијама. Француски ученици су такође писали саставе на различите теме везане за Први светски рат. Наша школа и наши ученици су добили награду у посебној категорији, јер први пут учествују на овом такмичењу.

Осим свечаности доделе награда, делегација наше школе је присуствовала и комеморацији у цркви Сен Луј , а затим и оживљавању пламена код Тријумфалне капије. Такође смо обишли и главне знаменитости Париза и имали прилику да упознамо Његову Екселенцију Рајка Ристића, амбасадора Србије у Француској , као и Професора Др Дарка Танасковића, амбасадора Србије при Унеско, пуковника Мирослава Николића и многе друге. Сва та нова познанства су нам додатно улепшала боравак у Паризу.

Поред адмирала Лакаја, велику захвалност дугујемо и господину Петру Петровићу Пепију, представнику српске заједнице у Паризу који деценијама носи српску заставу на свим званичним манифестацијама у Паризу.