“Говори тихо. Птице ноћас близу нас певају и мени је жао да чују како у гласу нечијем има суза.”
Десанка Максимовић

КОСМОПОЛИТСКИ ПОГЛЕД НА СВЕТ

У среду, 23. 11. 2016. у Свечаној сали наше школе представљен дебитантски роман Луке Трипковића, бившег  ђака Ваљевске гимназије, сада  младог  српског сликара и писца пред којим је блистава будућност.

Његов „Осмех под гором маслиновом“ изашао је у престижној библиотеци Прва књига Матице српске која већ шест деценија афирмише младе литерарне таленте. Професорка Филзофског факултета у Новом Саду, и главни и одговорни уредник ове едиције, Владислава Гордић Петковић  је као гост вечери говорила о књизи са пуно симпатија: „Нисмо веровали да је овако  зрело дело рад аутора који испуњава услов конкурса-да буде млађи од 30 година, мислили смо да се нама шали неки већ познат писац... А онда се појавио Лука!“

Професорка нас је  подсетила  како је и Лукино појављивање на овогодишњем Сајму књига  у Београду  био највећи догађај на штанду Матице српске.

Гост вечери био је и Милета Продановић, писац ,сликар, професор на ФЛУ и- ментор нашем Луки на докторским студијама! Професор је надахнуто говорио о роману свог ђака, његовој вештини писања и обавештености коју  овај роман нуди обрађујући  неочекивану, историјску  тему-Шпански грађански рат. „Лука је млади писац са космполитским погледом на свет који је успешно применио у свом првом роману-сада га очекују изазови и искушења друге књиге, баш као што смо некада сви чекали други албум омиљеног рок-бенда!“

Професор Продановић је нескривеним песимизмом и сарказмом обојио своју слику културног амбијента у којем се појављује Лукин књижевни и сликарски таленат. Треба бити лудо храбар да би одабрао уметност као позив у окружењу функцонално неписменог становништва и књижевне продукције у знаку „књига“ тв-водитељки , казао је професор.

Одломке из романа „ Осмех под гором маслиновом“ читали су чланови  нашег Драмског студија. Затим је о својој књизи говорио и писац откривши  нам да  га је интересовање за рат  у Сирији одвело у писање романа о Шпанском грађанском рату. „Тада (а  и сад !) добровољци из разних земаља су неустрашиво хрлили у рат због идеала  , да поправе свет ! Историја се понавља ,као код Црњанског, некад као трагедија , некад са елементима комичног,ето, то ме је привукло овој теми“ , објашњава Лука.

Књижевно вече у препуној Свечаној сали отворио је и затворио директор  Гимназије, Војислав Андрић. Он нас је подсетио  на срећну околност да се Лукина кљига представља баш 23. новембра, на рођендан школе и да је то одличан увод у вишедневни програм прославе 146 година постојања Ваљевске гимназије.