"Чудно је како је мало потребно да будемо сретни, и још чудније: како нам често баш то мало недостаје!"
Иво Андрић

Активности наше школе током Дечје недеље

Током Дечје недеље Ваљевска гимназија је учествовала са четири програма.

У понедељак 7. октобра у 18: 30 у Свечаној сали је одржан програм под називом „Живот деце ни/је филм“ – током кога су емитовани друштвено ангажовани филмови у продукцији „Слободна зона“, као и дискусија о темама из филмова. Први филм под називом „Пунам“ говори о животу деце у Непалу и дечјем раду, а други под називом „Деца и новац“ говори о животу деце у најбогатијем делу Америке и формирању потрошачке личности и зависности деце од новца и куповине. Водитељке програма биле су Јелисавета Новаковић и Милица Ракић, ученице IV-4, а иницијатори дискусија о филму били су ученици IV-2: Марија Мештеровић, Ана Урошевић и Марко Миловановић. Посебан акценат током дискусије стављен је на положај деце у Србији.

У уторак, 8. октобра у 11: 30, у Свечаној сали Дебатни клуб наше школе и двоје ученика Економске школе су дебатовали на тему „Држава треба да усвоји стратегију о наталитету“. Афирмативни тим су били Виолета Васиљевић и Ђорђе Радовановић, ученици IV разреда Економске школе и Дајана Младеновић. Негативни тим су чинили: Ђурђина Марић, Сава Живановић и Марија Стефановић, ученици другог разреда филолошког смера Ваљевске гимназије. Дебати су присуствовали и ученици осталих средњих школа из Ваљева.

Трећи програм под називом „Игра и учење су дар“ у организацији Ђачког парламента, састоји се од прикупљања школског прибора, дидактичких средстава и едукативних играчака, које смо поклонили ученицима из Доњих Лесковица. И у овој активности гимназијалцима су се придружили ученици осталих средњих школа. У понедељак 14. октобра представници Ђачког парламента су посетили ову основну школу и дружили се са својим млађим другарима. Том приликом домаћини су организовали турнир у стоном тенису, одбојци и посету Спомен собе Стојадина Мирковића.

Програм под називом „Гимназијалке“ - је емисија на Радио Ваљеву која је пратила сва дешавања током Дечје недеље. Гимназијалке су Јелисавета Новаковић, Милица Ракић, матуранткиње филолошког одељења и Милица Обрадовић, ученица IV-5. У реализацији ових програма ученицима су помагале: Мирослава Пантовић, професор филозофије, Гордана Аврамовић, психолог, Слађана Маријанац, професор руског језика и грађанског васпитања и Круна Глушац, професор српског језика.

Захваљујемо се Центру за културу и граду Ваљеву на подршци у реализацији наших програма!

Слађана Маријанац и Гордана Аврамовић