"Образовање је најмоћније оружје које можете употребити да промените свет."
Нелсон Мендела

Књиге

Поводом великог јубилеја 150 година постојања Ваљевске гимназије у новембру месецу 2020. године из штампе је изашла књига Ваљевска гимназија: Јубиларни годишњак 1870-2020, коју је приредио и написао Милорад Белић, некадашњи професор историје у Ваљевској гимназији. Издавач књиге је Ваљевска гимназија, а уредник Предраг Јевтић, директор школе. Идејно решење корица урадио је Душан Арсенић, архитекта и графички дизајнер.

Поводом обележавања 150 година Ваљевске гимназије и 35 година Модерне галерије Ваљево, приређен је каталог Платно без штафелаја: с Љубом о Љуби, Ваљево 2020, аутора проф. Наташе Кристић, историчарке уметности. Књига је посвећена једном од наших најзначајнијих савремених сликара Љубомиру Поповићу Љуби, иницијатору оснивања Модерне галерије Ваљево и ученику Ваљевске гимназије. Каталог је на енглески језик превела Јасмина Радић, професор енглеског језика. Лектор каталога Сандра Софронић, проф. српског језика и књижевности.

Из штампе је у јануару 2020. изашла књига некадашњег ученика школе Бојана Белића Владика Николај, Хитлер и Европа - контроверзе. Стручну рецензију су написали др Вељко Ђурић Мишина, директор Музеја жртава геноцида Београд и Милорад Белић, професор историје у пензији. У књизи су представљене најзначајније чињенице о боравку владике Николаја у Дахау, непознате домаћој јавности, као и његовом односу према нацизму, антисемитизму и Европи. Највећи део књиге представљају преводи извора и литературе са енглеског и немачког и написана је у форми расправе

Поводом обележавања јубилеја, 25 година Поетског конкурса „Десанка Максимовић”, у мају месецу 2018. године уприличен је зборник Носићу сунце у руци, у коме је објављен избор песама победника Конкурса, као и пропратни текстови о идеји настанка самог Конкурса и историјату. Приређивач зборника је мср Вера Ваш, професор српског језика и књижевности и дугогодишњи члан жирија Поетског конкурса.

У мају месецу 2018. године изашла је из штампе књига Са небеског разбоја, антологија поезије Десанке Максимовић, 120 песама поводом 120 година од рођења наше велике песникиње. Уредници ове антологије су Литерарна секција Ваљевске гимназије и мр Милена Милисављевић, професор српског језика и књижевности.

2017. издата је књига Неимари светлости професорке српског језика и књижевности Анђелке Видаковић Цвркотић. Књига је плод три деценије дугог професорског рада и садржи сценарија посвећена Надежди Петровић, Десанки Максимовић, Николи Тесли, као и сценарија за Светосавске академије. Такође, један део књиге под називом „Неугасли цветови српске ватре“ посвећен је матурантима Ваљевске гимназије који су 1914. отишли у рат..

Поводом обележавања 20 година Поетског конкурса „Десанка Максимовић”, проф. Јован Племић, библиотекар школе приредио је зборник Призвуци срца и небеса, у коме је објављен избор песама победника Конкурса, са пропратним текстовима о настанку и историјату самог Конкурса.

Локација на сајту: Почетна Издавачка делатност Књиге