“Упиши математику!” реченица је која ме прати цео живот... Па зато уписах “специјалце”. Иако сам била већ навикнута на математику и такву врсту размишљања, прва година у СМО је била јако тешка. Толике формуле, толика количина информација одједном… Требало је све то схватити и научити. Међутим, после пар недеља, када је коначно прошао страх од професора, свако од нас је могао да пита ста год га занима И све недоумице су биле разјашњене. Професори су стигли да сваком од нас посвете довољно пажње да ни један једини део градива не остане несхваћен. Предавања су постала занимљивија и лака за схватање, формуле лаке за памћење, а задаци… ех, задаци. Било је занимљивије решавати их у глави.
А када је математика постала тако лака, будућност постаје врло јасна. Верујем да је свим мојим другарима из одељења било исто. Уписујемо техничке факултете! Док су ђаци из других школа и других одељења у гимназији паничили пред крај IV године, ми смо колективно, у кафићу, чисто “про форме” радили задатке са пријемних испита и спремали матуру.и били смо и више него спремни. Сви су положили матуру и уписали жељене факултете на буџету, без обзира на успех из школе!
Свесна сам да математика, физика и програмирање делују тешко и обимно у СМО, поготово у односу на друге смерове у гимназији, али све је то са разлогом. Неко би рекао: “Мучење се исплатило!”. Научили смо како да правилно размишљамо и ефикасније учимо. Колоквијуми и испити на факултету делују много лакше i потребно је мање времена за њихово спремање када се има овакво предзнање.
Зато препоручујем сваком ко воли и схвата математику и физику лако, да дође у СМО јер ће тамо свакако научити “нешто више о свему “, имати - не одељење, већ породицу, пуно слободног времена, уважавање и подршку професора и сто је најважније – знање и навике које су потребне за даље образовање.
Катарина Веселиновић
СМО генерација 2008-2012
Студент I године Математичког факултета
“Док сам учио у специјалцима, мислио сам да ми је то била најгора могућа одлука коју сам донео у животу. Међутим, сад на факултету видим колико сам заправо благословен што сам ту био, не само због знања које сам стекао, већ због тога што сам научио да размишљам о томе што учим, а не само да репродукујем градиво као што је то случај у већини школа у нашем образовном систему.
Моја порука за све будуће средњошколце који у животу желе да се баве техником или науком јесте да ОБАВЕЗНО упишу специјализовано-математички смер јер нису ни свесни у коликом ће плусу бити у току свог даљег образовања.”
Владимир Јаковљевић
СМО генерација 2008-2012
студент прве године Електротехничког факултета
“Након завршених основних академских студија као најуспешнији студент Машинског факултета Универзитета у Београду, са максималним просеком (10,00), годину дана сам провео на стручном усавршавању у Америци у области свемирске индустрије у NASA, студирајући на University of Alabama in Huntsville, захваљујући стипендији америчке владе. Тренутно завршавам прву годину дуплих мастер студија из области примењене математике, у оквиру Erasmus Mundus програма Computer Simulations for Science and Engineering (COSSE), који се реализује на водећим светским универзитетима у овом пољу: Royal Institute of Technology (KTH) у Стокхолму и Technical University of Berlin (TUB) у Берлину, захваљујући стипендији Европске Уније. Студирањем у овој области покушавам да стекнем квалитетно знање које би ми омогућило конструкцију модерних приступа за решавање проблема у пољима науке, којима сам се бавио у претходним нивоима студија. Добар део мог тренутног ангажовања припада и раду у Истраживачкој станици Петница, где радим као асистент (ментор и предавач) на средњошколском програму Астрономија, као и на међународним програмима.”
Слободан Миловановић
СМО генерација 2004 - 2008
Мастер студент на Royal Institute of Technology (KTH) у Стокхолму и Technical University of Berlin (TUB) у Берлину
"Три најбитније ствари које се уче на СМО су математика, физика и програмирање. И мени, када прочитам претходну реченицу делује застрашујуће, али много битније од онога што се учи конкретно је то што се учи неки нови и другачији начин размишљања. Када сам досао на факултет, схватио сам да на другим смеровима и школама не постоји аналитички начин размишљања нити инжењерска логика и да студенти првих година факултета крећу неки нови живот од самог почетка као да су дошли на неки други свет."
Филип Танасковић, инжењер машинства
СМО генерација 2004 - 2008
Мастер студент на Швајцарском Федералном Институту за Технологију, ETH, у Цириху
''У исправности своје одлуке уверила сам се и много пута касније, када сам уписала факултет и била у неупоредиво бољој ситуацији него моје колеге из 'обичних' гимназија. Уз сасвим мало рада, резултати су се ређали, а времена за ствари које нису укључивале факултет је било више него довољно. Тако је почетaк, који је за студенте најстреснији, мени прошао најопуштеније, а иза доброг почетка крио се и добар наставак…''
Александра Костић
СМО генерација 2004-2008
најбољи студент генерације
на Математичком факултету
''Сада студирам Софтверско инжењерство на Електротехничком факултету у Београду, и сваки испитни рок бар једном помислим колико сам себи олакшао ствари када сам уписао СМО. У првом семестру прве године, неке испите чак нисам ни спремао.
Мала одељења су по мом мишљењу добра из више разлога... Мало имена да памтите, углавном не заборављате рођедане, лакше изађете одељењски у град, боље чујете на часу иако пола одељења прича, однос професор ученик је много бољи, на екскурзију вас сместе у који год аутобус хоћете...''
Никола Милутиновић
СМО генерација 2006-2010
амбасадор за физику
''Није нужно да сте били на републичким такмичењима и нешто слично. Таленат је корисна ствар, али рад је најважнији. Ако вам и радне навике нису јача страна, не морате се плашити, и то се стиче, можда брже и лакше него на другим смеровима. Зато специјалци не брину, као остали, када дође време уписа на факултет, или на нижим годинама студија, јер имају радне навике које се стварају током гимназијских дана.
Исто тако битна ствар у школовању је друштво, а када се на једном месту саживи мања групица људи са сличним склоностима, онда тај осећај повезаности траје цео живот. Неизмерно је леп осећај када се сетим свега што сам прошао са мојим одељењем.''
Новица Параментић
СМО генерација 2006-2010
студент друге године Електротехничког факултета
''Наше мало и компактно одељење је допринело томе да се код нас развије тимски дух, дружење које траје и дан данас. Квалитетан програм и рад са професорима у малим групама је у многоме користио мом сналажењу на факултету. Тренутно сам студент 2. године Грађевинског факултета Универзитета у Београду и могу вам рећи да сам у великој предности у односу на колеге са других смерова и из других школа.''
Михаило Гавриловић
СМО генерација 2006-2010
''Специјализовано-математичко одељење- мало, али ОДАБРАНО- да, тако се писало о мом одељењу у новинама након што смо сви успешно матурирали 2008. године. Свако од нас је тада уписао факултет који је желео. А кроз средњу школу сам прошла скроз лагано и без превеликог напора са све одличним успехом, а на томе се могу захвалити својим професорима. Сада у року и са лакоћом завршавам Саобраћајни факултет у Београду.''
Невена Ивановић
СМО генерација 2004-2008
''У септембру 2004. године кренула сам у гиманзију и у СМО. Временом сам мало одлутала од тог усмерења и почеле су да ме занимају неке друге ствари. Ја сам на завршној години економије. Математику сам имала као испит у првој години и заиста није постојала област коју већ нисмо прешли у "специјалцима" или нешто што је могло да ме изненади. Статистика је исто тако прошла глатко и то су предмети из којих имам највише оцене, а била сам вероватно наслабији " специјалац" у свом разреду.''
Даница Вуковић
СМО генерација 2004-2008
''Специјалци нису као друга одељења, они су посебни, јер има нас мало, и у њему се осећамо као да смо у породици. Моје одељење је имало десет ученика, али десет ученика који се воле као браћа и сестре. Сада када сам завршила специјалце, могу да кажем да не жалим што сам их уписала, јер су ми дали максимално знање из свих области, а посебно из математике. И поново да уписујем средњу, дефинитивно бих уписала специјализовано математичко, јер сада видим шта сам постигла. Код мене на факултету кажу да су Ваљевци једни од најбољих студената, поготово они који су завршили специјализовано математичко одељење.''
Сања Радојчић
СМО генерација 2007-2011
студент прве године Математичког факултета
>>> ИНФОРМАТОР О РАДУ ВАЉЕВСКЕ ГИМНАЗИЈЕ
>>> ФИНАЛИСТИ 32. ПОЕТСКОГ КОНКУРСА„ДЕСАНКА МАКСИМОВИЋ“
>>> РАСПИСАН 32.ПОЕТСКИ КОНКУРС "ДЕСАНКА МАКСИМОВИЋ"
">>>> ПРАВИЛНИК О ПОНАШАЊУ УЧЕНИКА, ЗАПОСЛЕНИХ И РОДИТЕЉА УЧЕНИКА
">>>> ПРАВИЛНО ПРАЊЕ РУКУ
>>> ПРЕПОРУКЕ ЗА БОРАВАК У ЗАТВОРЕНОМ
>>> УПУТСТВО О МЕРАМА ПРЕВЕНЦИЈЕ ЗА КОРОНА ВИРУС
>>> РАСПОРЕД ПИСМЕНИХ ПРОВЕРА У 1. ПОЛУГОДИШТУ
Због могуће измене реализације наставе, наставничко веће задржава право измене планираних термина писмених провера. О свакој евентуалној промени термина ученици ће бити благовремено обавештени.
„An honour and a sincere pleasure to visit your school. It is very obvious that you are doing an excellent work! Fantastic students and great teachers! The best combination for a powerful education. Thank you for allowing me to visit you. My warmest regards to all.“
9. III 2020. Gregory Dikaios, City College, International Faculty of the University of Sheffield, Thessaloniki
„Огромная благодарность замечательной гимназии в Валево за тёплую встречу и интереснейший рассказ о современной жизни гимназии и её истории от коллектива магистрантов – филологов из Московского городского педагогического университета и проф. Ирины Беляевой.
Надеемся на то, что интерес к русскому языку и культуре возродится, в том числе благодаря нашему возможному сотрудничеству.“
11. февраля 2020 года Беляева Ирина Анатольевна, профессор Московского городского педагогического университета
Адреса: Вука Караџића 3, Ваљево
Телефон: +381 14 221 622
Факс: +381 14 221 622
E-пошта: gimvaljevo@gmail.com
Веб: www.valjevskagimnazija.edu.rs