"Изгубити стид значи, на крају крајева, признати себе савршеним."

Лична карта

Ваљевска гимназија основана је 1870. године у Ваљеву, као дворазредна Гимназијска реалка. Школске 1874/75. године добија трећи, а 1875/76. и четврти разред.

Тек школске 1893/94. године отворен је пети, а следеће и шести разред. Године 1898. виши разреди се укидају и Ваљевска гимназија је поново сведена на четвороразредну.

Школске 1903/04. године поново је уведен пети, а следеће и шести разред. Године 1904. започета је изградња, а 1906. године се Гимназија уселила у своју садашњу зграду.

Покушај са увођењем и седмог разреда 1907. године није имао подршку државних органа, те је после две године овај разред укинут. Седми разред отворен је поново 1912. године. Потпуна осморазредна Гимназија у Ваљеву постаје школске 1913/14. године. Јуна 1914. године обављен је први виши течајни испит у овој школи.

У току Првог светског рата Гимназија је радила само 1918. године и то без осмог разреда.

Између два рата школа ради као државна потпуна мешовита реална Гимназија у Ваљеву, с тим што је почетком школске 1940/41. године подељена на две мешовите гимназије (Прву и Другу).

Обе школе су наставиле рад и под окупацијом. Прва гимназија претворена је априла 1942. године у Мушку, а Друга у Женску гимназију.

После ослобођења обе гимназије су у марту 1945. године наставиле рад, с тим што су поново претворене у мешовите. Као Прва и Друга гимназија, школе су издвојено радиле до краја школске 1950/51. године.

Издвајањем виших разреда обеју ваљевских гимназија, основана је почетком школске 1951/52. године тзв. Виша гимназија, која је смештена у зграду основне школе у улици Милована Глишића број 45. Септембра 1966. године Гимназија поново добија своју зграду, проширену и адаптирану за потребе савремене наставе.

Поводом прославе стогодишњице постојања и рада Ваљевске гимназије председник СФРЈ Јосип Броз Тито, Указом бр. 94 од 25. V 1970. године, одликовао је ову школу Орденом заслуга за народ са златном звездом.

Одлуком Савета школе од 26. V 1970. године ваљевска Гимназија добија име „Владимир Иљич Лењин”, а установљен је и Дан школе - 22. IV.

Услед промена у организовању, школа је два пута мењала назив: ООУР за усмерено образовање „Владимир Иљич Лењин” у саставу Радне организације за усмерено образовање „Ваљево” и Радна организација за усмерено образовање „Ваљевска гимназија Владимир Иљич Лењин”, да би се 8. VI 1987. године радни људи, тајним гласањем на референдуму, изјаснили да школа носи назив: Ваљевска гимназија „Владимир Иљич-Лењин”. На референдуму одржаном 26. IX 1989. године радници школе су тајним гласањем одлучили да школа носи назив ВАЉЕВСКА ГИМНАЗИЈА, а за Дан школе је одређен 23. XI - дан оснивања Гимназије у Ваљеву.

Културно-просветна заједница Србије 21. XII 1995. године додељује Вукову награду Ваљевској гимназији за изузетан допринос развоју културе у Републици Србији и свесрпском културном простору.

На предлог Његовог Преосвештенства Епископа ваљевског Господина Милутина, Свети Архијерејски Синод Српске Православне цркве одликовао је Ваљевску гимназију 5. II 2008. године Орденом Светог Саве II степена за њен дугогодишњи плодотворни васпитно-образовни рад.

Химна Ваљевске гимназије, премијерно изведена 2010. године за одлежавање 140 година рада школе. Текст је написао Матија Бећковић

Локација на сајту: Почетна О нама Лична карта