"Насмешите се са много доброте и мало, мало горчине. Опростите животу и свету што нису савршени."
Душко Радовић

СТУДИЈСКО ПУТОВАЊЕ УЧЕНИКА III РАЗРЕДА У ГРЧКУ

Студијско путовање реализовано је у периоду од 19-23. IV 2023. године на релацији Ваљево - Солун - Метеори - Игуменица - Крф – острво Видо - Ваљево, у организацији туристичке агенције „Фантаст турист”. На седмодневни пут кренуло је 115 ученика, осам разредних старешина, лекар, водичи и директор школе.

Из Ваљева смо кренули у среду, 19. априла у 23 часа. Уз неколико краћих пауза кроз Србију и Македонију, сутрадан, око 12:00 сати стигли смо у Солун, наше прво одредиште на екскурзији. Обишли смо Српско војничко гробље Зејтинлик, где нас је сачекала љубазна госпођа Олга, „чувар” спомен комплекса. Након тога уследило је панорамско разгледање града: Лука, Бела кула, Споменик Александру Македонском, Археолошки музеј, Универзитет, Улица Егнација, Славолук Галеријуса, Ротонда, Аристотелов трг, Трг Вардари, црква Светог Димитрија... Поподне смо имали слободно време у центру Солуна. Долазак у хотел у Паралији био је око 19 часова.

Наредни дан кренули смо пут Метеора. Обишли смо радионицу икона и Манастир Велики Метеор, а након краће паузе у Каламбаки наставили путовање ка Игуменици. У поподневним сатима укрцали смо се на трајект ка Крфу. На острво смо стигли поподне, сместили се у хотел, вечерали и прошетали локалним делом града.

Четвртог дана разгледање смо започели од Српске куће на Крфу, сачекао нас је домаћин Љубомир Сарамандић, и испричао најважније детаље из историје нашег народа која се односи на острво Крф и период Првог светског рата. Обишли смо изложбени простор, а након тога кренули ка острву Видо. На острву, у организацији наших ученика чланова рецитаторске и музичке секције и нашег домаћина, обавили смо комеморацију посвећену свим жртвама Плаве гробнице, и положили венац у Спомен костурници. Поподне смо провели на острву Крф. Након повратка у луку уследила је шетња по центру главног града Крфа: шеталиште Листон, Црква Св. Спиридона, Градска кућа... Лепо време, снажне емоције, пријатна атмосфера у самом граду учинили су да слободно поподне у уским улицама главног града на Крфу протекне изузетно пријатно и незаборавно.

Последњег дана путовања у јутарњим сатима напустили смо хотел и кренули у повратну вожњу трајектом. У Грчкој смо посетили и спомен комплекс Поликастро. Након тога уз краће паузе кроз Србију и Македонију наставили смо путовање и у Ваљево стигли у јутарњим сатима.

О учесницима екскурзије:

- програм екскурзије: пре свега садржајан, разноврстан (посетили историјски важна места за наш народ, обишли и видели природне лепоте, путовали трајектом, шетали великим градом...), програм је адекватан екскурзији са оволиким бројем дана. Једина замерка у програму је Поликастро, који можда треба изоставити. Проблем је у непостојећем адекватном паркингу за аутобусе, а посебно је отежано заустављање у повратку из Солуна, при чему и сам споменик није у баш сјајном стању.

- ученици: изузетни, пажљиви, одлично припремљени за екскурзију, без иједног кашњења, одлично су пратили темпо екскурзије и поштовали све услове у хотелима, аутобусима и у шетњи са водичима; - возачи и аутобуси: савршени; још једном се показало да су високоподни аутобуси нешто на чему треба инсистирати;

- лекар: др Дејан Бранковић, увек на услузи, потпуна посвећеност свим учесницима екскурзије, са врло малим бројем интервенција;

- водичи: одлични, увек љубазни, позитивно расположени, приметно је било у сваком тренутку да им је баш Грчка омиљена дестинација, на услузи су били све време трајања екскурзије и са таквим ставом допринели су да путовање протекне у најбољем реду;

- разредне старешине: одговорне, колегијалне, све време трајања екскурзије позитивно расположене што се преносило и на ђаке;

- смештај: хотел у Паралији је био стандардан хотел са 3 звездице, док је на Крфу био изузетан, храна разноврсна, комфоран, близу центра, љубазно особље.

Кад подвучемо црту: лепо, позитивно, колегијално, родољубиво и у сваком погледу ведро путовање, уз максимално међусобно уважавање свих актера екскурзије.

Вођа пута

Предраг Јевтић, директор