уторак, 03. октобар 2023.
Европски дан језика обележава се сваког 26. септембра од 2001. године. Да бисмо указали на важност учења језика, богату језичку и културолошку разноликост Европе, и ове године придружили смо се позиву Друштва за стране језике и књижевности Србије и Друштва школских библиотекара Србије да обележимо овај дан – Европски дан језика.
Као и претходне године, позвали смо ученике старијих разреда основних школа и њихове наставнике страних језика да нам се придруже.
На приредби у свечаној сали уживали смо у колажном програму.
Чланови Драмског студија на немачком језику: Милица Јевтић IV-1, Ивана Јевтић II-6, Тијана Маријанац II-6, Лука Трифуновић IV-3, Богдан Петровић IV-3, Никола Бабовић IV-3, уз техничку подршку Јанка Маријанца II-6, извели су део представе „Hotline” са којом су гостовали на Позоришним играма на немачком језику у Вараждину. Марина Бјеговић II-6 и Стефан Божић II-2, дочарали су лепоту Преверове поезије песмом „Доручак”. Лазар Петровић, II-2 говорио је стихове у прози о буђењу љубави, турског песника Фуркана Оздемира и песму „Стрепња“ Десанке Максимовић на шпанском језику. Петар Колганов, ученик I-3, рецитовао је одломак из Пушкинове поеме „Руслан и Људмила“, делу које је засновано на бајкама које је Пушкин слушао у детињству. Колико ни један језик није без утицаја енглеског, чули смо у песми Denglish, коју је рецитовала на немачком језику Круна Мирковић II-3. Песму Liebe ist на немачком и француском језику, певале су Јелена Ђурђевић III-7 и Сара Јаневска III-5, која је извела на крају своју ауторску песму „Undeniably so”. Пратња рецитаторима на гитари била је Николина Мирковић III-8. Програм су водиле Леа Белић III-6 и Јелена Ђурђевић III-7. Од септембра у нашој школи борави ученица Филомен, која је дошла из Француске у оквиру размене ђака. Она се представила и поделила укратко своја досадашња искуства
Угостили смо ученике основних школа и њихове наставнике страних језика у библиотеци у којој смо заједно откривали језичке сличности и разлике, као и богатство култура. Ученици осмог разреда су учествовали у квизовима, играма меморије, питалицама, брзалицама, укрштеницама. У библиотеци су биле изложене књиге, речници, сувенири везани за поједине језике.
Ученици I-8 су правили паное на којима су биле издвојене сличности између појединих страних језика и српског. Ученици седмог разреда су прикупљали шале на страним језицима.
Чланови литерарне секције обележили су овај дан радионицама посвећене мотивисању за читање поезије. Размењивали су по избору песме домаћих и страних аутора. Реализован је квиз познавања песника и њихових дела. Ученици су имали задатак да споје одломке изабране поезије са писцима, затим да саставе стихове са речима на исто слово. Упознали су ученике основних школа са радионицама креативног писања које се реализују у школи. Награђивали су их књигама поезије и прозе, разгледнице посвећене Доситеју Обрадовићу.
Приредбу и радионице је организовао актив за стране језике, литерарна секција и Слађана Маријанац, библиотекар школе и професорка руског језика.
>>> ИНФОРМАТОР О РАДУ ВАЉЕВСКЕ ГИМНАЗИЈЕ
>>> ФИНАЛИСТИ 32. ПОЕТСКОГ КОНКУРСА„ДЕСАНКА МАКСИМОВИЋ“
>>> РАСПИСАН 32.ПОЕТСКИ КОНКУРС "ДЕСАНКА МАКСИМОВИЋ"
">>>> ПРАВИЛНИК О ПОНАШАЊУ УЧЕНИКА, ЗАПОСЛЕНИХ И РОДИТЕЉА УЧЕНИКА
">>>> ПРАВИЛНО ПРАЊЕ РУКУ
>>> ПРЕПОРУКЕ ЗА БОРАВАК У ЗАТВОРЕНОМ
>>> УПУТСТВО О МЕРАМА ПРЕВЕНЦИЈЕ ЗА КОРОНА ВИРУС
>>> РАСПОРЕД ПИСМЕНИХ ПРОВЕРА У 1. ПОЛУГОДИШТУ
Због могуће измене реализације наставе, наставничко веће задржава право измене планираних термина писмених провера. О свакој евентуалној промени термина ученици ће бити благовремено обавештени.
„An honour and a sincere pleasure to visit your school. It is very obvious that you are doing an excellent work! Fantastic students and great teachers! The best combination for a powerful education. Thank you for allowing me to visit you. My warmest regards to all.“
9. III 2020. Gregory Dikaios, City College, International Faculty of the University of Sheffield, Thessaloniki
„Огромная благодарность замечательной гимназии в Валево за тёплую встречу и интереснейший рассказ о современной жизни гимназии и её истории от коллектива магистрантов – филологов из Московского городского педагогического университета и проф. Ирины Беляевой.
Надеемся на то, что интерес к русскому языку и культуре возродится, в том числе благодаря нашему возможному сотрудничеству.“
11. февраля 2020 года Беляева Ирина Анатольевна, профессор Московского городского педагогического университета
Адреса: Вука Караџића 3, Ваљево
Телефон: +381 14 221 622
Факс: +381 14 221 622
E-пошта: gimvaljevo@gmail.com
Веб: www.valjevskagimnazija.edu.rs