"Изгубити стид значи, на крају крајева, признати себе савршеним."

Студијско путовање у Грчку

Eкскурзија ученика III разреда реализована је у периоду од 12-18. X 2023. године на релацији Ваљево - Метеори - Каламбака – Атина/Кинета - Пелопонез - Атина/Кинета - Лариса - Олимпијска ривијера - Солун - Ваљево, у организацији туристичке агенције Фантаст турист. На седмодневни пут кренуло је 146 ученика, осам разредних старешина, лекар, водичи и вођа пута.

Из Ваљева смо кренули у четвртак, 12. октобра у 23 час. Уз неколико краћих пауза кроз Србију, Македонију и Грчку, сутрадан око 14:30 сати стигли смо до Манастира Метеора, нашег првог одредишта на екскурзији. Видели смо скуп православних манастира који су познати по свом несвакидашњем положају на високим стеновитим стубовима и сматрају се највећим и најбитнијим скупом манастира у Грчкој уз Свету гору и Хиландар. Обишли смо манастир Велики Метеор или Преображењски манастир, али због зимског радног времена, о ком нисмо били обавештени, а које је до 15 часова, посета манастиру била је веома кратка – последња група ученика се задржала само десет минута унутар манастира. Након обиласка и паузе за ручак, долазак у хотел у Каламбаку био је у вечерњим сатима.

Следећи дан екскурзије био је посвећен обиласку Акропоља. Након доручка кренули смо према Атини са успутним заустављањем у Термопилском кланцу, месту истоимене битке, где смо видели споменик спартанског краља Леониде и где смо имали генерацијско фотографисање. У поподневним часовима стигли смо у Атину. По доласку посетили смо Акропољ, античко светилиште посвећено грчкој богињи Атини. Архитектонски комплекс чине монументални храмови Атине Нике, Ерехтејон са каријатидама и доминантни Партенон. Акропољски музеј,  који се налази на нашем итинереру, нисмо посетили. Затим смо кренули у Кинету, долазак у хотел био је у вечерњим сатима.

Наредни дан је био одвојен за Атину. Обилазак Атине обухватао је панорамско разгледање града: Трг Кариаскаки, Трг Омониа, споменик Колокотронису, Трг Синтагма, Ботаничка башта, Парламент, Војни музеј, Председничка палата, Зевсов храм, Хадрианов славолук. Током обиласка града ученици су имали прилику да виде смену страже Евзона која је сваке недеље и представља праву атракцију. Након слободног времена за шетњу по центру града, повратак у хотел био је у послеподневним сатима.

Четврти дан кренули смо према Пелопонезу, са успутним стајањем на Коринтском каналу. Посетили смо Епидаурус једно од најважнијих археолошких налазишта у Грчкој. Обишли смо античко позориште познато по невероватној акустици и Асклепијево светилиште место најчувеније античке болнице. Затим смо обишли Микену која је била један од најважнијих центара грчке цивилизације и Атрејеву гробницу. Након паузе за ручак, повратак у хотел био је у послеподневним сатима.

Следећег дана напустили смо Кинету и кренули за Ларису. Посетили смо Дијахронико музеј, панорамски видели Хипократов споменик, остатке амфитеатра и Саборни храм Св. Ахилије. Затим смо имали слободно време за разгледање града. У граду нас је дочекала киша, која је онемогућило боље упознавање града, као делимично фунционалана варош чије продавнице имају специфично радно време. У туристичко место Паралија стигли смо у вечерњим сатима.

Шестог дана напустили смо познато летовалиште и упутили се у Солун. По доласку уследило је панорамско разгледање: Лука, Бела кула, споменик Александра Македонског, Славолук Галеријуса, Аристотелов трг. Посетили смо цркву Светог Димитрија и савезничко гробље познато као српско гробље или Зејтинлик, где смо направили генерацијску фотографију.  Због лошег времена, остатак слободног времена провели смо у тржном центру Космос, како је претходно договорено са водичима на вечерњем састанку. У 16 часова кренули смо за Ваљево. Уз краће паузе кроз Македонију и Србију у Ваљево смо стигли око 2 сата после поноћи.

Вођа пута Катарина Несторовић, помоћник директора