"Jeдан који хоће, увек је јачи од двојице који морају."
Војвода Живојин Мишић

ГОСТИ ИЗ СЛОВЕНИЈЕ

Након што смо у октобру посетили Идрију и проширили круг пријатеља, сада је нама пружена прилика да угостимо исте. Први дан њиховог гостовања било је планирано упознавање са нашом гимназијом након чега смо присуствовали дебатном турниру на коме су учествовали наши ученици као и гости из Словеније.

Касније истог дана, посетили смо Истраживачки центар у Петници. Следећег дана, посетили смо фабрику „Горење“, а после тога имали смо факултативни наставни програм у нашој школи. Посетили смо Бранковину и Ваљевску пивару, а по повратку из Бранковине, обишли смо и стари део нашег града, Тесшњар и Ваљевски музеј. Увече истог дана, присуствовали смо језичкој приредби Ваљевске гимназије где су наступали и наши гости. Четвртак смо провели у Београду. Тамо смо посетили Филолошку гимназију и Руски дом где су ђаци наше школе извели представу „Јазавац пред судом“. Касније, прошетали смо Кнез Михаиловом улицом и посетили Калемегдан. Обишли смо и „Кућу цвећа“. Петак, последњи дан дружења, наши гости присуствовали су редовној настави у Ваљевској гимназији. Увече смо имали поетско вече у свечаној сали Ваљевске гимназије где су рецитовали и наши гости. Надамо се да ће наша школа наставити сарадњу са гимназијом Јурија Вега у Идрији и да ће наредне генерације имати прилику да искусе оно сто смо ми искусили.